ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

Zpráva z turnaje OPEN Jeseník 2012

26.08.2012  Vl.Karban  
OPEN Jeseník 2012 - kouzlo švýcarského systému aneb Glückvogel

Rozhodl jsem se o těchto prázdninách vyzkoušet netradiční novinku: vyjet s celou rodinou na dovolenou, manželka s dcerami by se někde procházely a já bych si zahrál zase po letech šachový turnaj. Dlouho jsem vybíral z nabídky tuzemských turnajů nějaký turnaj, který by se odehrával o prázdninách v atraktivním místě, až má volba padla na Mezinárodní turnaj v lázních Jeseník. Turnaj má zde dlouhou tradici, jednalo se už o 22.ročník.

11.8.2012 jsem všechno naložil, manželku, dcery, 4 bicykly a vyrazili jsme do Jeseníku. Je to poměrně daleko a tak nám trvalo skoro celé dopoledne, než jsme dojeli. Celou cestu pršelo, byl jsem v časovém presu, protože jsme chtěli jít ještě na oběd, nemohl jsem najít místnost prezentace (z podivuhodných důvodů nebyla v místě turnaje, ale v Jeseníku, což je město vzdálené asi 3 km od lázní Jeseník) atd., takže jsem k první partii dorazil již ve stavu totální vyčerpanosti.
Lázně Jeseník

Lázně Jeseník

Prvorepubliková architektura
Hrál jsem bílými s hráčem o 300 ELO bodů slabším, navíc kolem 5.tahu vyprodukoval v zahájení podivný zavinovací tah, takže jsem získal převahu a pěšce. Když jsem se měl rozhodnout, jít si i pro druhého, tak jsem si místo toho vybral nesmyslný úder v centru, po kterém jsem přišel nejen o pěšce, ale i o kvalitu. Tahal jsem to sice vytrvale a dlouho, pěšce jsem získal zpátky, dokonce jsem mohl i vyrovnat materiál, nicméně jsem partii zaslouženě prohrál.

A zde začal úřadovat můj věrný spojenec v Jeseníku - švýcarský systém. Další moji soupeři měli ELO kolem 1600 a 1800 ELO bodů a ty jsem zvládl porazit i já. Když jsem ve 4.kole utahal v koncovce, o které jsem si já i můj soupeř (ELO 1908) mysleli, že každý stojí lépe , měl jsem najednou 3 body ze 4 a posunul jsem se na 7.šachovnici celého turnaje. Zde jsem nastoupil proti mezinárodnímu mistrovi Chudinovskih (ELO 2248) a ten mě vyprášil, i když po špatně sehraném zahájení mi svitla šance, kterou jsem bohužel nevyužil.
Pozice z partie Karban - Chudinovskih
Pozice z partie Karban - Chudinovskih
Zde stačilo, abych zahrál 25. Jd5 a byl by klid. S takovým koníkem bych se nemusel ničeho obávat, když by ho černý vyměnil, tak by vznikla pozice s různobarevnými střelci. Můj chorý mozek vyprodukoval 25. .. b5 a po 26.e4 s hrozbou Sxc3 a Sd4 jsem zpanikařil a prohrál takřka bez výstřelu. Ještě jsem tam mohl dát Jd5 a potom obětovat kvalitu na d4..Tím jsem se opět uklidil do zadních pozic a následující dvě partie jsem vyhrál - s Veselovským (ELO 1937) a Trombíkem (ELO 2035). Po sedmi kolech jsem měl 5 bodů ze 7 možných a říkal jsem si, že s tím už musím být spokojen, protože při mém posledním turnaji ve Ždˇáře jsem skončil na 50% (4,5 bodu, ale silnější soupeři).

V osmém kole jsem se dostal dokonce na 4. šachovnici a můj soupeř byl mezinárodní mistr Piankov (ELO 2338). K šachovnici přišel tichý starší pán, který zvolil velice klidnou výstavbu, nicméně asi po sedmi tazích černými jsem stál podezřele a po dalších pěti již na prohru. Jestliže v 5.kole jsem měl nějakou šanci, zde nikoli.

Švýcarský systém mě do posledního kola přidělil hráče s ELO 1944, který mi již po prvním tahu nabídl remízu, protože měl šance vyhrát kategorii do 1999 ELO bodů. Tu jsem odmítl s tím, že sice mi o nic již nejde (což jsem si myslel, ale pravda to nebyla), ale že bych chtěl udělat alespoň 15 tahů. Soupeř pokýval hlavou a pustil se do zcela podezřelého Carokanu, který jsem hrál již potřetí, takže jsem si hlavu moc namáhat nemusel. Po 12.tahu odevzdal figuru a nastalo pro mě velké dilema - co s tím?
Mohu dát partii za remiz, když mám o figuru více? Nepoškodím tím ostatní? Nebylo by to porušení sportovní etiky? Nakonec jsem se rozhodl pokračovat a partii jsem vyhrál, ale neměl jsem z toho dobrý pocit. Pro příště se vyvaruji všech diskusí a remízu odmítnu mlčky pokračováním v partii!
Se 6 body z 9 jsem nakonec skončil na 15. místě (vítěz P.Munk měl 7 bodů), v kategorii ratingu mezi 2000-2099 dokonce na 3.místě - asi trochu nezaslouženě. Významný podíl na výsledku má již zmíněný švýcarský systém, který vzorně spolupracoval.
Jako partiovou ukázku jsem zvolil partii z 6.kola, s p.Veselským - podle mého názoru útočná partie z obou stran. Pozice se mi začala líbit, až když jsem obětoval kvalitu.

Veselský - Karban, Jeseník 2012  0:1
Pokud by chtěl někdo do Jeseníku na šachy vyrazit, turnaj mohu doporučit. Lázeňské prostředí je velmi pěkné, organizace klapala bez problémů a hrací sál byl dostatečně prostorný. Specialitou turnaje byly dvě dvoukola, které umožnily mít jeden celý den volný, což jsme využili pro cyklistický výlet na Rejvíz.
26.08.2012 20:55:29
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one