ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

Ondra Cháb vzpomíná na začátky SŠK Cejle (19.10.2015)

Sportovní šachový klub Cejle byl založen dne 24.8.1983 jako dobrovolné sdružení občanů provozujících sportovní osvětovou a hospodářskou činnost. Hlavním hybatelem a nadšencem, kterému klub vděčí za založení, tehdy patřil výborný šachista a novopečený občan  Cejle Vladislav Nožička, který se do Cejle přiženil z Jihlavy. Vláďa si dal za cíl, že v Cejli postupně vytvoří šachový klub, který bude schopen alespoň částečně na okrese Jihlava konkurovat tehdejším lepším a samozřejmě hráčsky i z hlediska zázemí vyspělejším městským klubům  například v Jihlavě, Třešti a Telči. Již od samého počátku mu ve všem pomáhal další přiženivší se cejlák a výborný chlap Pepa Bilka.
 
Protože v době založení klubu  v Cejli, zejména mezi mládeží, ale potažmo i u jejich rodičů, kteří své děti podporovali,  panovalo nadšení pro sport a kulturní činnost, podařilo se rovněž za velkého přispění představitelů Obce Cejle a obrovského úsilí a obětování svého "já" Vládi Nožičky vybudovat klub s poměrně solidní mládežnickou základnou. V době samotných počátků klubu prakticky každé dítě v Cejli hrálo šachy a dospělí tomuto fandili. Mládež pravidelně trénovala a zúčastňovala se především za účasti Vládi a Pepy různých soutěží, dětských táborů se šachovou tématikou a rozhodně výkonnostně nepropadala. Zejména Vláďa pak děti trénoval a rovněž předával zkušenosti i dalším, v té době již trošku starším hráčům, a to například Pepovi Bilkovi, Láďovi Novákovi, Luďkovi Velcovi, Karlovi Ženíškovi, ale těch hráčů bylo opravdu za dobu jeho působení hodně...  Nechtěl bych nikoho urazit a tak jmenuji pouze ty nejvýraznější a dlouholeté členy, kteří byť někteří nejsou z Cejle,  přesto Cejli reprezentují nebo reprezentovali opravdu hodně dlouho a jsou s klubem prakticky srostlí.
 
Musím zmínit i to, že v tzv. nejlepších letech SŠK Cejle pořádal například na Čeřínku nebo ve Švábově mezinárodní turnaje, kterých se účastnili i špičkoví hráči z ciziny nebo České republiky. Například na Čeřínku hrál současný trenér české mužské reprezentace šachový velmistr Michal Konopka. Klub v jedné sezoně hrál  v tehdejší krajské soutěži o postup do divize, kdy až v posledním zápase o postup přišel. Hráči klubu rovněž jezdili reprezentovat klub i do zahraničí, a to do tehdejší NDR a Rakouska. 
 
Poté však následovala tak trochu "doba temna", kdy se Vláďa Nožička z Cejle z rodinných důvodů odstěhoval a postupem doby se z klubu vytratil. Klub byl tehdy, jak se říká boxerskou terminologií "na ručník". Naštěstí však prapor pozvedl Pepa Bilka a klub byl zachráněn. Po nějaké době se situace stabilizovala a klub si našel své hráčské místo nejprve v okresní a pak  v krajské soutěži, kde hraje  dodnes. 
 
V současné době má klub štěstí, že si do něho našel cestu náš současně nejlepší šachista a "nová krev" Vlasta Karban. Ten Vláďu rozhodně nahradil v tom, že je velice zkušený a šachu znalý, takže je takovým pilířem klubu. 
 
V současné době  stále mezi "služebně nejstarší" patří i šachisté Karel Cháb, Petr Smola, Jarda Mareček, v současné době z Jihlavy, Standa Novák, Radovan Velc z Českých Budějovic, Jana Vochyánová (Bilková), Jarda Nepraš z Nového Rychnova, Radek Lízal z Kostelce a samozřejmě i výše jmenovaní Pepa Bilka, Luděk Velc st. a Vláďa Novák oba dva z Dolní Cerekve. Mezi naše nejnovější přírůstky pak patří bratři Cvachové, kdy Zbyněk je z Batelova a František z Třeště, Jarda Makovec z Cejle a Karel Pejčoch z Vyskytné. Klub má v současné době 17 členů.
 
Jsme rádi, že se k nám přihlásili někteří noví hráči a uvítáme i další, nejlépe samozřejmě z Cejle. Trochu problém máme s mládeží, kdy na tomto bychom chtěli zapracovat, ale snad budoucnost vše vyřeší. Vše je bohužel v dnešní době otázkou volného času a toho zatím příliš nezbývá...
 
Za všechny šachisty bych chtěl v závěru poděkovat všem představitelům obce, kteří po celou dobu existence klubu, a je to již pěkná řádka let, klub podporovali a v současné době podporují. Jsme si samozřejmě velice dobře vědomi, že bez této podpory bychom s největší pravděpodobností již dávno neexistovali. A byla  by to škoda, protože pokud se hluboce zamyslím, na okrese Jihlava s vysokou pravděpodobností, téměř hraničící s jistotou, v současné době neexistuje žádný klub ani jiný spolek, či sdružení nebo jakýkoliv jiný šachový subjekt, který by měl delší historii (32 let) než právě
                    Sportovní šachový klub Cejle!
 
Za SŠK Cejle Mgr. Ondřej Cháb, též dlouholetý hrdý hráč klubu:-D.
26.03.2017 20:40:35
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one