ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

Zahájení pro lenochy - 8.část

24.06.2012 Vl.Karban
Zahájení pro lenochy - Londýnský systém 8. (systémy bez brzkého e6)

Po krátké pauze způsobené mistrovstvím Evropy ve fotbale a členskou schůzí v Kostelci se vracím znovu k londýnskému systému. Tentokrát uvedu dvě partie, které jsou charakteristické symetrickou reakcí, černý na Sf4 hraje Sf5.

Nemohu si při této příležitosti nevzpomenout na nádhernou knížku Františka Brandejse "Šachové panoptikum", která je sbírkou úžasných šachových hříček. Symetrickému systému zde silný hráč a úlohář K.Traxler (to je ten, který ve dvou jezdcích navrhl protiútok 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.Sc4 Jf6 4.Jg5 Sc5!?) říká Čínský systém v obraně. Alespoň krátkou ukázku:

Čínský systém v obraně
(Analytický pokus. Načrtl Karel Traxler)

Princip systému je náramně prostý: Opisuj přesně tahy bílého. A také chvalitebný: Ušetříš buňky vlastního mozku. Drží se ho tu a tam i mistři, ale z opatrnosti jej neprovádí důsledně..
.. Náhlé katastrofy se dočkal čínský matador a problémista No-Poč-Kaj. Dobrý jeho přítel Tak-ta-Haj zneužil jeho hluboce promyšleného obranného systému k matu dokonce čtvrtým tahem.
Bílý: Tak-Ta-Haj  Černý: No-Poč-Kaj
1.d4 d5 2.Dd3 Dd6 3.Dh3 Dh6 4.Dxc8 mat
Potud je všechno známo. Méně známa je však dohra této příhody, kterou jsme pracně vyluštili z klikyhák čínské rubriky "Nic-Tam-Je" ze dne 9.října 1914 pod záhlavím "Jak se pomstil No-Poč-Kaj".
Jeho šikomooká karikatura nad diagramem uvádí čtenáře přímo do středu dění po úděsném matu...

V první partii použije černý Sf5 k tomu, aby zlikvidoval Jb1 a znemožnil bílému rošádu. Nicméně se ukázalo, že bílý má tah navíc, proto má lepší vývin a lepší možnosti. Partie je zajímavá i tím, že černý si vždycky připravil nějakou léčku, tu mu bílý dobrácky umožnil uskutečnit a protože vždy počítal o trochu dál, černý se těmito léčkami nakonec sám zlikvidoval. Tak to zkrátka v životě někdy chodí..
Partie: Berkes - Lupulescu 2008  1:0

Druhá partie ukazuje slovanskou výstavbu proti londýnské (tzn. c6-e6), kdy bílý reaguje útokem na pěšce b7 (což je důsledek tahu Sf5). Černý pěšce pokryl tahem Db6, což posléze vedlo k výměně dam a ukázalo se, že koncovka pro černého je velmi špatná a po několika tazích byl konec.
Partie: Yermolinsky-Lu 2008 1:0

 
08.03.2020 13:31:13
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one