ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

Zahájení pro lenochy - 6.část

27.05.2012 Vl.Karban
Zahájení pro lenochy - Londýnský systém 6. (systémy bez brzkého e6)

Strategie černého můžeme rozdělit do několika systémů:
a) černý hraje 2.c5 (ve stylu Tarraschovy obrany dámského gambitu. Lakdawala doporučuje zajímavý Morris gambit (=Albinův protigambit obrácenými barvami), spočívající v 3.e4
b) systémy, kdy černý zahraje Db6 a využil oslabení pole b2, které vzniklo tahem Sf4
c) černý opakuje tahy bílého ("napodobování je nejupřímnější formou lichocení"), Lakdawala doporučuje přejít do hlavních variant dámských gambitů tahem c4.
d) černý hraje Torreho systém obrácenými barvami, tzn. Sg4. Doporučení: zahrát h3 a přinutit černého vzdát se dvojice střelců
e) černý hraje Čigorinovu výstavbu (Jc6). Možnosti: svázat Jc6 tahem Sb5 nebo zahrát c4 a přejít do dámského gambitu s tím, že Jc6 se moc do dámského gambitu nehodí.
Nejdříve se podíváme na několik partí, kde použije černý strategie a) - tah 2.c5.

První je partie Winants-Collas, 2003 1-0. Zde bílý použil Morris gambit, který rychle otevírá hru a stačí malé zaváhání černého, aby se dostal pod nebezpečný útok. Riziko, že by se pěšec nevrátil, není moc velké. Pokud černý přijme oběť pěšce, dostane se bílý pěšec na d5, kde překáží vývinu černé pozice (Sf8 a Vh8 si moc nezahrají).

Druhou ukázkou je partie Lakdawala-Zaydenburg, 2008 1-0, kde bílý vytvořil černému izolovaného pěšce na d5, kterého potom získal a metodicky převahu uplatnil k výhře. Partie by také mohla sloužit jako učební materiál na téma "špatný střelec proti jezdci".

 
08.03.2020 13:26:00
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one