ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

Zahájení pro lenochy - 5.část

13.05.2012 Vl.Karban
Zahájení pro lenochy - Londýnský systém 5. (systémy s brzkým e6)

Obě dvě dnešní partie, kterými prozatím uzavřeme variantu s brzkým e6, jsou roztomilé (pokud se na ně díváme z pohledu bílého) miniaturky. Jejich průběh se dá popsat takto:
a) postavit schéma londýnského systému
b) bum-bum - zmatit černého krále na královském křídle

V první partii Bruno-Opacic, 2005 1-0 si bily vybral zajímavý plán spojený s h4. Pan Lakdawala k tomu píše: "Pokud máte v krvi trochu cromagnonce nebo neadertálce, vyzkoušejte h4 a vrhněte všechny síly do zmatování černého krále." V této partii je také zmínka o řádném pořadí tahů v londýnské (před Sd3 dát Jbd2).

Druhá partie Agamalie - Abbasov, 2006 1-0 obsahuje ukázku možného postupu proti výměně Je5.
a) Pokud černý vymění Je5 a na e5 se dostane pěšec, který zažene Jf6 na Jd7, otevře se bílé dámě operační prostor na královském křídle. Zde je však zapotřebí si dát pozor, aby při vysoké koncentraci bilých figur nedošlo ke ztrátám (postup černého g5 a h5 s odchytem Sf4).
b) Lakdawala dále doporučuje postup c4, který vede k výhodné změně pěšcové struktury. Pokud by černy na c4 vzal, tak po Jxc4 obsadí bílý bod d6, pokud nevezme, tak může vzít bílý cxd5. Nyní po exd5 se otevře možnost bílého pro různé triky spojené s e6 a tak jako v partii f4 s pěšcovým útokem.
 
08.03.2020 13:23:52
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one