ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz
03.04.2011 - V.Karban
Moje setkávání s francouzskou obranou 2010-2011       3.

Po krátkém odmlčení způsobené zaníceným zubem se vracím k francouzské obraně. Nejdramatičtější partie byla s R.Koubkem, který se nebál a správně podnikl útok na dámském křídle.

Postupoval jsem příliš schematicky a nechal jsem jeho figury proniknout do svého postavení. Posléze se situace vyrovnala a došlo i na můj útok na královském křídle. Tandem bílého Dáma+Jezdec se ukázal silnější než černého Dáma + Střelec, což tak potvrdilo, že staří mistři měli pravdu..

Při rychlé analýze za pomoci Rybky (viz poznámky v partii) se ukázalo, že někteří bubáci nebyli tak nebezpeční, jak vypadali při partii.

Karban - Koubek, Cejle 2011   1:0
19.03.2011 - V.Karban
Moje setkávání s francouzskou obranou 2010-2011       2.

Z mého pohledu patrně nejhezčí partii jsem sehrál s T.Roseckým ze Světlé nad Sázavou. Zvolil výstavbu, která mu nedala dostatek místa pro jeho figury. Poučen z partie s R.Vinczem jsem včas zahrál e4-e5, dostal se do tlaku a zahnal jeho figury zpět na poslední dvě řady.

Partie byla uzavřena malou kombinací po 26.Sd3.
Karban - Rosecký, Cejle 2011   1:0

Další partie s V.Rozvodou byla již odlišná. V.Rozvoda zvolil blokádové postavení, nicméně nezaútočil na dámském křídle a jen čekal, jak se věci vyvinou. Obsadil jsem pole, které jsem měl dle schématu obsadit a přemýšlel jsem, co dál. Situaci mi soupeř zjednodušil chybou, po které jsem získal čistou kvalitu a realizace výhody nenarážela na potíže.

Karban - Rozvoda, Cejle 2011   1:0

Nejnapínavější partii s R.Koubkem nechám na příště.
18.03.2011 - V.Karban
Moje setkávání s francouzskou obranou 2010-2011       1.

V posledním kole krajského přeboru ročníku 2009-2010, kdy Bedřichov, za který jsem hostoval, hrál o postup, jsem se připravoval, že budu hrát bílými s R.Vinczem. Ten hraje vždy francouzskou obranu a navíc ji hraje dobře. Dlouho jsem přemýšlel, jakou variantu mám zvolit - velmistr Svěšnikov přísahá na 3.e5, tuto variantu jsem dokonce jednou anonymně na internetu s R.Vinczem hrál a nestál jsem špatně.

Zájmy klubu vyžadovaly, abychom uhráli alespoň 4:4, protože v tom případě by Bedřichov postupoval. Hledal jsem tedy takovou variantu, kde by bílý podstoupil co nejmenší riziko a získal prostorovou převahu. Nakonec jsem našel královsko-indickou výstavbu s 2.d3. První zkouškou ohněm prošla ve zmíněné partii.

Zde si můžete přehrát celou partii.
Karban - Vincze, Jihlava 2010   1/2:1/2

Jak jste sami mohli vidět, přestože jsem to nepostavil zcela správně - měl jsem dříve natáhnout e4-e5, nestál jsem špatně a celou partii jsem zdramatizoval nepochopitelnými chybami v závěru. 

V sezóně 2010-2011 jsem se dostal k francouzské dokonce hned třikrát za sebou - s T.Roseckým ze Světlé nad Sázavou, V.Rozvodou z Humpolce a R.Koubkem z Pelhřimova. Shodou okolností se podařilo všechny 3 partie vyhrát, nicméně ta s R.Koubkem byla docela napínavá.
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Svoláváme se přes WhatsApp, správcem skupiny je novotnyp1991@gmail.com .
Varování ministerstva zdravotnictví: účast v této WhatsApp skupině může být toxická 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one