ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz
30.12.2011   Vl.Karban
Co lze v šachu zachránit...

Jak jsem nedávno slíbil, chtěl bych v tomto silvestrovském příspěvku ukázat dvě partie z právě probíhající krajské soutěže. Obě byly prohrané a chtěl jsem je vzdát. Ještěže jsem to neudělal, protože jsem obě partie vyhrál.
V prvním kole (s Pelhřimovem) jsem se dostal do této zoufalé situace. Chybí mi spousta pěšců a v pozici je pouze jediný trik.
Karban-Med.jpg
Tento trik spočívá v hrozbě Dh8+, po Dg8 by to chtělo dát si šach na f6, toto políčko však kryje střelec z d8. Uvažoval jsem, jak bych mohl odlákat Sd8, např. tahem Va5. Ale to by asi příliš nápadné. V pozici zobrazené na diagramu mi soupeř úlohu značně ulehčil, neboť zahrál dobrovolně Sb6. Dal jsem si toužebně očekávaný šach 38.Dh8 Dg8 39.Df6+ Ke8 40.Vh8 a bylo hotovo..
V Třebíči jsem hrál s mladým P.Walkem a dostal jsem se do této zoufalé pozice (chybí mi celá věž). Jedinou šancí byla časová tíseň soupeře. Na obrázku je pozice po 30.tahu bílého (30.Dg4). Jak se mi podařilo partii vyhrát?
Walek-Karban.jpg
Důležité je snažit se vytvářet hrozby, čím složitější, tím lepší.
Zde si můžete přehrát zbytek partie:
Link
Z vlastní zkušenosti vím, že je těžké "dorazit" soupeře, který by se již měl dávno vzdát, ale místo toho klade léčky a brání se zjednodušování. Když do toho přijde časová tíseň, je to ještě těžší úkol, navíc v situaci, kdy silnější strana většinou podvědomě trochu povolí v soustředění. Proto se vyplatí bojovat až do konce!
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one