ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

5.kolo (A) - Jihlavské trápení

16.12.2018 V.Karban
Napínavý zápas jsme odehráli s Gambitem C. Takřka v každé partii došlo k obratu.
2018-12-16_21h47_22.png
Ondra se do svého soupeře zakousl hned v zahájení a vybudoval si velkou prostorovou převahu, bohužel se však neodhodlal k potřebnému průlomu a partii dal za půl. Zbyňďa stál nejdřív zcela skvěle, potom si neopatrně zarošoval nadlouho a dostal se do pozice, ve které mohl soupeř získat dámu za věž a střelce. Tento obrat jeho soupeř neviděl a pak se Zbyňďovi podařilo získat kvalitu a záhy vítězství. Martin Sobotka ztratil figuru a tak se snažil zlikvidovat všechny soupeřovy pěšce, aby si zajistil remízu. Partie dospěla do pozice, kdy si Martin i jeho soupeř mysleli, že nastala patová situace a tak se domluvili na půlce. Zde jsme měli velké štěstí.

Honza Španěl nepropočetl zápletku v zahájení správně a poztrácel nějaké pěšce a brzy prohrál. Jarda Nepraš sehrál také turbulentní partii, kdy měl o jezdce méně a posléze zase asi vyhranou věžovou koncovku. Smolík stál hodně divně, ale držel se. V závěru však popojel pěšcem a tím zbavil svou věž ochrany a byl konec. Moje partie byla poměrně vyrovnaná, v závěru jsme vyměnili několik figurek a nebylo pořádně s čím hrát. Takže remis.
Zápas mohl vyrovnat Karel Pejčoch. V přijatém dámském gambitu (nebo co to bylo), udržel pěšáka c4 a trpěl. V tradiční časovce však pěkně otevřel sloupec na královském křídle a byl kousíček od vítězství. Pozice vypadala nějak takto:
2018-12-16_22h03_48.png
Nyní stačilo zahrát     Dh2+
Po Kf1 by přišlo Sh3 a bílý stojí před neřešitelným problémem.
2018-12-16_22h06_32.png
Nefunguje totiž
f4 (De4)  pro Dh1+! a bílý ztrácí figuru.
Po Sxh3 Dxh3+
Ke1 přijde Dg4 a s hrozbou Vh1 se nedá pořádně nic dělat.

  
16.12.2018 22:13:22
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one