ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

8.kolo - Bez kapitána

11.02.2018 - Vl.Karban
​Bez kapitána Ondry Chába jsme nastoupili v předposledním kole v Cejli proti šachistům z Velké Bíteše. Ti byli zároveň našimi pronásledovateli v boji o stupně vítězů.
11022018.jpg
Hosté přijeli jen 7 mužích, takže si Broňa připsal hned další vítězství. Na další výhru to vypadalo na předposlední šachovnici, kde Jarda Makovec měl celou věž navíc, ale nakonec partii zremizoval, což podle mne bylo dobře, protože se tam mohlo stát cokoli. Luděk Velc i Jarda Nepraš partie taky zremizovali a tak jsme udržovali stále mírný náskok.
Zbyňda se utkal s přetahovačem sobě rovným, záhy šachovnici rozbrázdily hluboké zákopy, nicméně Zbyňďa měl dobrého střelce a jeho soupeř zcela zoufalého. V úterní analytické laboratoři v Radniční restauraci jsme našli postup, kterým Zbyňďa mohl zvítězit. Tak snad příště.
Lepší pozici jsem měl i na první šachovnici, ale dobrý postup v centru jsem spojil se špatným pokračováním a pozici jsem pokazil. Mohl jsem sice mít tlak v centru, ale zůstával mi zabukovaný střelec na h2 a tak jsem plichtu vzal. Zůstávaly rozehrané dvě partie, Karel Pejčoch se rozhodl vyzkoušet, zda může celou partii odehrát na posledních 3 řadách jako Ulf Andersson, dlouho mu to procházelo, protože soupeř nevěděl, co má dělat. Pak se ale Karlovi podařilo převést jezdce na h8 a dostal po zásluze mat.
Nicméně jsme stále doufali ve vítězství, protože náš hlavní bijec, Aleš Vondra, svého soupeře metodicky přehrával a v závěru dobyl materiál. Nejdříve jednoho pěšce, potom s trochou rizika i druhého pěšce. Ten druhý byl však spojen s nepříjemnou protihrou bílého a pochodem jeho pěšce na dámu. Aleš si na něj mohl počkat až na c8, ale rozhodl se ho zlikvidovat za cenu figury dříve. Vznikla tak zajímavá koncovka S+J proti S+třem pěšákům na straně černého.
11022018A.jpg
V této pozici bílý na tahu mohl remizovat manévrem   1.Jh5!  g2   2.Jf4 g1D 3.Jh3+ s dobytím dámy a remízou. Kdyby černý nepostupoval pěšcem, tak bílý jezdec pěšce sebere a remíza je také nevyhnutelná. To však bílý neviděl a zahrál jakoby ze zoufalství   1. Sa4 a nyní kdyby černý zahrál g2, tak se prý chtěl vzdát. Aleš se vrátil z kuřácké přestávky, hodil oko na Sa4 a okamžitě ho sebral. Bílému tak bluf vyšel, zahrál 2.Je4+, sebral g3 pěšce a dosáhl pozice, kdy bílý král zaleze na a1 a nedostane ho odtud ani pár volů.
Zápas tak skončil nerozhodně, na jedné straně jsme byli trochu zklamaní, ale na druhé straně jsme potvrdili třetí místo v soutěži a v posledním kole již nemůžeme být předstiženi. Všichni jsme litovali nepřítomnosti našeho kapitána, bez něj by nám vítězství neuniklo!
11022018B.jpg
 
24.02.2018 20:46:05
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one