ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

1.kolo - Remíza na dosah

​Vl.Karban, 15.10.2017

​V prvním kole krajské soutěže k nám zavítalo družstvo Třebíče C, náš poslední soupeř z minulého ročníku, kterému jsme v Třebíči podlehli 5,5:2,5. Nyní se nám podařilo výsledek vylepšit, prohráli jsme 3:5, i když průběh zápasu sliboval více.
 
16102017.jpg
Ale od začátku. Když přišel Pepa Bilka, proslulý svýma rychlýma rukama, a začal si sundávat bundu, tak jsem si ho dobíral, zda mu to vůbec stojí za to, odkládat si oblečení, stejně bývá za 10 minut hotový. Pepa nezklamal a rychle svého soupeře připravil o dámu a nám přihrál první bod. Další mohl připsat Petr Smola, na kterého soupeř vyrukoval s královským gambitem, což je prý jediné klasické zahájení za bílého, kde je počítačově prokázáno, že vede k jeho prohře. Smolík asi tyto počítačové analýzy neznal a partii se mu udržet nepodařilo.
Jarda Nepraš rychle odebral soupeři dva pěšce, jenže ho potom postihla obávaná šachová choroba - "strach z výhry". Postavil své pěšáčky na bílé pole a schoval za ně svého střelce, který je pěkně zezadu kryl. Nakonec ho soupeř umluvil k remíze. Na druhém prkně se Ondra dostal pod tlak, ale černý koník na c4 dokázal vystrašit Tomáše Košuta tak, že se nakonec rovněž domluvili na remíze.
Na první šachovnici jsem tentokrát nic neobětoval a snažil jsem se udržovat tlak na pozici černého. Standa Mezlík nezareagoval dobře a partie končila nezadržitelným úprkem dvou spojených volných pěšců na královém křídle. Dostali jsme se do vedení 3:2! Problém byl, že ostatní partie s výjimkou Aleše Vondry nevypadaly dobře.
Zbyňďa si zkusil bílými Londýnský systém a bohužel si v rozhodující chvíli vybral špatnou cestu. Nechal si rozebrat dámské křídlo a bylo to nadále nehratelné. Třeba ho to přesvědčí, aby revidoval svůj nedávný výrok z tréninku v Cejlecké šenkýřce: "Přece se v pětačtyřiceti nebudu učit nějakou teorii...".   Další problematickou partií byla Luďkova s M.Michálkem (obdivovali jsme auto se SPZ JF3 CHESS), Luďa převedl věž na dámské křídlo, ale soupeřovo postavení bylo pevné. Po neúspěšném útoku se útok soupeře odráží těžko a tak se hosté dostali do vedení 3:4.
Srovnat zápas mohla naše nová posila Aleš Vondra. Nejdřív se snažil ukolébat soupeřku nabídkou remízy, potom vytvořil na šachovnici dostatečný zmatek a hru vyrovnal. Posléze soupeřka rozhodla zjednodušit pozici s cílem dosáhnout nerozhodnutého výsledku, který by vedl k vítězství v zápase, ale to již tahala za kratší konec. Partie dospěla do této pozice (Bílý: Šárka Volaninová - Černý: Aleš Vondra, černý na tahu):
16102017-1.jpg
Zde se nejdřív Aleš poradil s kapitánem, zda má usilovat o výhru. Když ho Ondra ujistil, že určitě, protože potřebujeme výhru k remíze v zápase, tak se zamyslel...
​K velké převaze vedlo např. Sxb2, Vh3 Sd4 s dalším postupem pěšce e3 nebo Sxb2, Vc7 a e3.
​Na Sxb2, Vxa6 e3, fxe3 Vxe3 dává Fritzík už -2,18. Postup pěšce e3 by tedy přinesl bílé vážný problém..
​Nicméně Aleš se "rozhodl" pokrýt si svého pěšce a6 a zahrál a5?? a po Vxf6 nezbývalo nic jiného než se vzdát.
Jak zápas viděli hosté, si můžete přečíst na jejich webu:
http://www.caissa-trebic.cz/clanky/645-ssk-cejle-sk-caissa-trebic-c-3-5.html
  
18.10.2017 18:38:29
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one