ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

9.kolo - Rozhodující vítězství

9. kolo - Rozhodující vítězství
17.02.2013 Vl.Karban

Pro šachisty Cejle to bylo fakticky velké finále, utkali jsme se s C Pelhřimovem o předposlední místo, které zaručuje udržení v soutěži. Museli jsme vyhrát, neboť soupeři měli lepší skóre.
Vědomi si důležitosti zápasu, sešli jsme se v plné sestavě a vyrazili do Pelhřimova. Tentokrát se nehrálo v tradiční volejbalové klubovně, kde i otužilé šachisty trápila zima, ale v prostorné místnosti v multifunkční sportovní aréně. Soupeř nastoupil také v plné sestavě a tak se rozhořel tvrdý boj.
ScreenShot017.jpg
Mně se konečně podařilo černými rozehrát slušně zahájení, byla to sice kopie mé partie s Mičulkou z roku 2009, nicméně fungovalo to dobře a po dvaceti tazích se soupeř v beznadějné vzdal. Soupeř Ondry Chába mu věnoval ve střední hře pěšce, Ondra přešel zkušeně do věžové koncovky, kde prokázal sílu spojených volných pěšců.

Jarda Mareček sehrál zahájení černými hrozně, ve španělské vytvořil "úderné skupiny" slabých pěšců c7+c6 a a6, soupeři ponechal střelce a se svým oblíbeným koníčkem spěchal do koncovky, která dle mého názoru musela být z vyššího principu prohraná (roztrhaní pěšci a střelec proti jezdci při pěšcích na obou stranách šachovnice). V průběhu koncovky však znovu nadopoval svého koníčka nějakým speciálním krmivem a ten se rozeskákal, koncovka se změnila na materiálový poměr bílý střelec proti 3 roztrhaným černým pěšcům, což černému zajišťovalo přinejmenším remízu. I partie tak skončila.

Po delší době nastoupil i Vl.Novák, kterému se podařilo zdolat p.Alingera. Karel Cháb protrhl smůlu letošního ročníku a partii zremizoval. Na 6.šachovnici stál J.Nepraš pod tlakem, ale soupeř mu tíživou situaci ulehčil, když přehlédl figuru a záhy se vzdal.

Z mého pohledu byla nejzajímavější partie Jiroušek  - Karel Ženíšek, kterou bílý (Jiroušek) pojal velmi romanticky. Když jsem ji viděl poprvé, měl bílý o figuru méně a takřka bez kompenzace. Přece jen se mu však podařilo vyčarovat nějaký útok a začal ohrožovat černého krále. Bílý pokračoval v útoku bez ohledu na ztráty, ale posléze se ukázalo, že hmota většinou vítězí nad ideou a černého materiálová převaha zaručila pěkné vítězství.
V letošním ročníku měl Karel Ženíšek takových nestandardních partií několik, asi se stává specialistou na romantický šach 19.století.

Protože jedinou porážku jsme utrpěli na poslední šachovnici, celkový výsledek byl jednoznačný: 6:2 pro Cejli a udržení našeho vesnického klubu v krajské soutěži ve společnosti Jihlavy a okolních okresních měst ( Pelhřimov, Humpolec, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou) i pro příští rok.
24.02.2013 11:55:30
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one