ja.JPG
Web spravuje Vlasta Karban.
Mgr. Ondřej Cháb chab@email.cz
Ing. Vlastimil Karban vlkarban@volny.cz

3.kolo - Tuhý souboj s Třebíčí

3. kolo - Tuhý souboj s Třebíčí D
18.11.2012 Vl.Karban

V třetím kole jsem přivítali x.tou zálohu Třebíče. Hosty jsme přivítali v naší záložní hrací místnosti, v tělocvičně pod vysokými koši, protože v sále kulturního zařízení proběhlo v sobotu večer úspěšné vinobraní. 
DSCF4153.jpg
Tělocvična s ribstoly a basketbalovými koši dokazuje, že šachy v Cejli jsou sportem...
Hosty překvapilo prostředí, ale i tuhý odpor místních borců. 
ScreenShot006.jpg
Moji partii bych nechal až na závěr. Ondra Cháb se proti talentovanému juniorovi dostal do křížových vazeb, které ho stály figuru a tak byl brzo konec. Karel Cháb černými v královské indické hned v zahájení nekorektně obětoval figuru za pěšce, nicméně spoluhráči mi tvrdili, že v průběhu dalšího boje měl šance na výhru. Tentokrát zabojovaly zadní šachovnice, kde se nám podařilo udržet remízy, Pepa Bílků prý měl i několik figurek méně.

Protože Jarda Mareček v partii pěkně zvítězil (viz dnešní partiová ukázka - tentokrát to byl opravdu londýnský systém), rozhodlo o naší prohře mé zaváhání. Hrál jsem bílými sicilskou s Leszekem Ciešlakem a už od začátku jsem stál lépe.
ScreenShot007.jpg
V této pozici zahrál černý Ke7, což určitě není optimální vývinový tah.V dalším průběhu se černý snažil ukrýt černého krále na h7 a zároveň ochránit slabého pěšce d6, čemuž jsem bez jakékoli protiakce pouze přihlížel, jako bych tušil, co se stane..

Partie dospěla do následující pozice:
ScreenShot008.jpg
Černý s úspěchem dokončil pochod krále z e7-e8-až na h7. Bílý udělal jenom rošádu a přihlížel. V této pozici jsem zahrál Jc2 a přemýšlel jsem, jak využít baterii věží po očekávaném b6. Jaké bylo moje překvapení, když černý "korunoval" dlouhodobou strategii konsolidace tahem Vd8 a po Sb6 přicházel o kvalitu. Protože jsem černého ještě obral o pěšce d6, očekával jsem brzkou kapitulaci.
ScreenShot009.jpg
V této pozici bylo nejjednodušším řešením proti očekávanému útoku Jh5 a Se5 postoupení pěšce g3, popř. Vc4. Viděl jsem oba tahy i hrozby, ale přesto jsem si po dlouhém přemýšlení vybral 28.Sc4 a po Jh5 dalším pěkným tahem 29.Sf1 jsem se již dostal na pokraj porážky. V blicce by se mi to asi nestalo..

Nakonec partie skončila remízou, asi by to byl pěkný příspěvek pro knížku Jiřího Veselého Psychologický průvodce šachovou partií..
Na závěr slíbenou partiovou ukázku - Mareček - Huňáček  1:0

Jarda si přisypal pěkných pár bodů na hromádku ELO, nejdříve to vypadalo, že to chce zremizovat, ale pak si uvědomil, že bod je víc než půlka, dal svým koníčkům trochu ovsa a ti skákali a skákali, až černému zmizel materiál.

Jak viděli souboj naši soupeři z Třebíče, si můžete přečíst na jejich webu:
http://www.caissa-trebic.cz/clanky/296-ssk-cejle-sk-caissa-rhea-trebic-qdq-35-45.html
DSCF4156.jpg
Foto koncovky Jardy Marečka..
Další fotografie najdete v Galerii.
25.11.2012 17:14:39
vlkarban
se konají v pátek od 19.00 v salónku Cejlecké šenkýřky v Cejli. 
Srdečně zveme všechny zájemce o šachovou hru. Prostředí je nekuřácké, takže je vhodné i pro děti, dorost, ženy a gentlemany.
Přikládám Google tabulku pro plánování účasti.
SŠK Cejle - šachové pátky
PS: pokud Vám link nefunguje, dejte prosím vědět a pošlete znovu svůj email (vlkarban@volny.cz).
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one